Diskusní fórum

Povaha sao

Miroslav | 25.11.2017

Dobrý deň,
ako čitam na rôznych fórach o štandarde sao, tak mám pocit, že náš sa tomu úplne vymyká.
Máme 10 mesačného psíka, ktorý víta každého kto prejde okolo plotu,či už človeka lebo psa nielenže vrti ocaskom ,ale vrti sa úplne celý. Do misky s jedlom mu vojde tak isto susedov pes alebo úplne cudzí človek a on je bez akejkoľvek reakcie. Jediné na čo šteka su mačky. Rád by som sa spýtal či je to v poriadku, alebo robím nejakú chybu vo výchove a nemám ho napríklad nechať hladit iným ľuďom.

S pozdravom Miroslav

Re: Povaha sao

Eva | 25.11.2017

Dobrý den, na odpověď dost málo informací, ale pokusím se. První je, že se prostě už hodný a milý narodil, dnes to není výjimka, protože řada chovatelů (nebo pseudochovatelů ti co produkuji psy bez PP, nevím jestli má váš pes průkaz původu) nedbá na povahu , která je daná standardem. Většina lidí bere psy jako mazlíčky a tudíž v nich přirozenou agresivitu nehledá, naopak tlumí. Pokud se pes narodí jako sangvinik - je to to nejlepší co se může stát, anebo také to nejhorší, protože takového psa si vychováte jednoznačně k obrazu svému - to znamená že jeho chování je silně ovlivnitelné podle požadavku jeho pána. Např. jestli od malička ho necháváte mazlit, hladit každým kdo vstoupí do zahrady a vašeho domu a návštěv máte dost je docela nasnadě, že bude vítat každého kdo jde kolem, protože pro něj je to návštěva, která si s ním bude hrát, tak proč by ji nevítal. Pokud jste to však nedělal a pejsek odmalička vrtí ocáskem na každého kolemjdoucího , tak prostě povahu hlídače nemá. Dobrý charakter se projeví už ve třetím měsíci, už v té chvíli štěně štěká na cizí kolem jdoucí. Ale pokud jste ho učil , že se neštěká a lidi kolem jsou hodní, tak to prostě přijal. A do toho jsou psi, které ani tímto nezměníte tvrdé povahy, nemusí se hned projevovat hlídáním dokud nedospějí, ale nikdy na nikoho nevrtí ocasem od radosti a cizím lidem se ve štěněcím věku spíše vyhnou. Pes se vychovává do 10 max.12 měsíců pak se jen rozvíjí jeho povaha, obávám se , že váš pes bude vždy miláček. Můžete to později zkusit změnit (nejdříve v 18 měsíci) - výcvikem obrany aby pes poznal, že jsou lidé i zlí :).

Re: Re: Povaha sao

Miroslav | 25.11.2017

Ďakujem za rýchlu odpoveď aj keď sa priznám, že ma moc nepotešila. Myslel som skorej, že je ešte šteňa a neskôr sa zmení. Nikdy som ho na nikoho nedrazdil,ale ani neucil , že všetci sú naši priatelia.Čo sa týka chovu mysleli sme ,že vyberáme s toho najlepšieho čo sa tu dá nájsť, lebo pes je od Vas a fenka od Borisa K.(borojo).
S pozdravom Miroslav

Re: Re: Povaha sao

Eva | 25.11.2017

Vybírali jste určitě dobře. Náš ppes je velmi ostré povahy, ale fenka od Borise má milou povahu - přátelskou. Váš pes nejspíše zdědil tu její povahu. Pokud necháváte psa hladit cizími lidmi a chodí k vám hodně návštěv, které psa hladí, tak to samozřejmě má svůj vliv. V 18 ti měsících pes začíná dospívat po psychické stránce i fyzické a povaha se mění (je to přerod puberťáka v dospěláka ), tady máte později šanci psa prověřit jak se skutečně zachová když na něho někdo zaútočí s klacekem, třeba vás ještě překvapí. Měla jsem takového psa dovezeného z Krymu. Měl rád lidi na procházkách se k nim měl, byla jsem z toho dost zklamaná, že se chová jako pudl :). Ve dvou letech jsem ho vzala na cvičák, nejdříve se s figurantem přivítal a o chvíli později, když na něho figurant útočíl jsem se nestačila divit jak byl ostrý. Ale vždycky měl rád návštěvy a mohly si ho hladit, protože k nám vozily feny na krytí a on se moc těšil. Byl hodný, ale věděla jsem , že tu povahu má a že kdyby k něčemu došlo dokáže se velice rychle změnit. Je fakt, že za plotem se nikdy nevrtěl a nechtěl se přes plot mazlit, ale možná vás ten váš později, taky ještě překvapí .

SAO a jiné štěně

Běla | 25.07.2017

Dobrý den,
Dá se nějak obecně říci, jak středoasijaté přijmou nové štěně do svého teritoria? Máme devíti měsíční fenku a uvažujeme o štěněti německého boxera.. fenka při vycházkách na cizí psy neútočí, ale nevím jak se zachová, když bude další pes v jejím teritoriu.. neradi bychom udělali hloupost, které bychom mohli litovat a budeme vděční za váš názor

Re: SAO a jiné štěně

Eva | 26.07.2017

Dobrý den paní Bělo,
asiati jsou všeobecně dobře snášenliví (v případě jejich typické povahy) k tomu co je doma, ať je to pes, nebo kočka, nebo slepice aj. Pokud se chová tak jak říkáte, nebudete mít problém. Samozřejmě je třeba oba seznámit mimo domov, tedy mimo teritorium, nebo můžete i doma jen to nesmíte uspěchat. Bylo by fajn, aby se mohli spolu očichat atd. Nejlépe vzít malého prcka na ruce fenu na vodítko a nechat ji očichat štěndo, pokud bude během krátké chvilky vrtět ocasem a chtít si hrát není problém, dávejte rozhodně pozor na jídlo, u toho jsou asiati velmi nekompromisní a tam by mohl být problém,. Krmit vždy pod dozorem, nebo odděleně. Pokud by se jí štěňátko hned nelíbilo, chce to dva až tři dny pod dozorem, aby na sebe viděli, ale fena ke štěněti nemohla. My to děláme tak, že dospěláky zavřeme do kotců nebo na výběhy, aby na štěndo viděli a ono si samo k nim mohlo dojít a dokud na něho nezačnou přes plot, nebo pletivo u kotce vesele vrtět ocasem, tak ho venčíme odděleně a jen jim ho ukazujeme aby co nejvíce nasáli jeho pach a zvykli se , že se pohybuje po zahradě.... potom už je to v pohodě. U vás spíše vidím jiný problém. Fenka ho dobře přijme, ale štěně boxera je maličké a křehké a asiat je docela nemotorný a hravý slon, co by na něho mohl šlápnout a nechtíc mu ublížit. Já bych počkala a přidávala druhé štěně až asiat nebude hravý, tedy bude starší,.Ale i tak to půjde jen budete muset štěně hlídat, aby ho z lásky neukutálela k úrazu :). Jakmile boxer dosáhne 6 měsíců bude dostatečně hbitý a rychlý aby ho nesrazila, jinak bude záležet na ni jak si s ním bude chtít hrát, někteří jsou něžní a spíše se válejí po zemi a jiní běhají jako janci a potom mohou nechtíc ublížit svou váhou, srazit ho, šlápnout na něho a nevím co, rozhodně prosím žádné jídlo, žádné kosti po zahradě dokud nebude jasno ať mu zbytečně neublíží. Snad je to ve zkratce srozumitelné, když tak můžete zavolat, až bude něco akutní k řešení, nebo napište .Přeji pěkný den Eva

10 týdenní štěně

Anežka | 23.07.2017

Dobrý den,

před 14ti dny jsme si pořídili štěňátko-fenku. Na našeho jezevčíka si zvykla, vycházejí spolu dobře, ale na naši rodinu 2 dospělí a 3 děti (8,9,12) je to problém, nechce se k nám přiblížit, když ji chceme alespoň u pamlsku pohladit, vycouve, pokud ji pohladíme proti její vůli, hystericky kvičí a pláče. Myslím si, že by se i ráda hladila, když hladíme toho našeho "mazla" jezevčíka, tak stojí opodál a vypadá to, že by se ráda připojila, ale netroufá si. Jinak se nám schovává pod vozík a pod auta, abychom ji náhodou nepřekvapili ve spánku hlazením. Je moc pěkná, rádi bychom se s ní skamarádili, ale nejde to. Chovatel, od kterého jsme si štěně pořídili tvrdí, že je to normální, prý u jeho psa to trvalo 2 měsíce, než se přiblížil.... Děkuji za radu, s pozdravem Anežka B. Jaroslavice, abystricka@seznam.cz

Re: 10 týdenní štěně

Eva | 25.07.2017

Dobrý den paní Anežko,
není to normální. Štěně nebylo vůbec socializované. Do kontaktu s lidmi asi moc nepřišlo, bylo nejspíš stále v kotci s ostatními štěňaty. Docela by mne zajímalo od koho jste štěně koupili a zda má PP. Rozhodně je to špatný odchov. Ale nevěšejte hlavu, fenka si na vás zvykne. Musíte na ni pomalu, a ne se na ni všichni vrhat a překvapovat ji když spí.Je to pro ni stresující. Nechte si ji doma, méně si ji všímejte.Stále s ní komunikujte a když k vám přijde na dosah dejte ji třeba piškotek (stále mějte něco v kapse). Pokud ji budete chtít hladit udělejte si na to čas. Vy si sednete na zem a počkáte až přijde sama . Můžete ji krmit tak, že si sednete a kousek od sebe dáte misku a necháte ji v klidu jíst, nebudete zatím na ni sahat pokud bude jíst, potřebuje klid. Bude si postupně zvykat. Hlavně potřebuje být stále s vámi. Pokud ji kdokoli bude chtít hladit, začínejte tím že si dřepnete nebo kleknete, nebo sednete ve vzdálenosti od ni, která ji není nepříjemná, přilákejte ji na pamlsek, nebo hračku cokoli. Pokud přijde slovem chválit a nechat se očichat,lehce prstem pohladit, nikdy ne se shora nad hlavu ji ruku nedávejte, nejdříve zboku....atd... pomalu se přibližovat pomalu mluvit, stále chválit, stále mít odměnu za cokoli a mít ji co nejvíce doma, ona se osmělí. Až zvládnete toto, potom začnete pomalu chodit ven na vodítku (až bude s vámi v pohodě a nebude se bát, musí vám věřit). Když tak zavolejte, nebo napiště :) bude to dobré.

strach zo psov...

Petra | 19.05.2017

Mam strasne skvele steniatko. Ma 3,5 mesiaca. Rychlo sa uci, vsetkemu rozumie... Len neviem, ci je to problem, alebo ci je to normalne (u inych psov co som mala a mam to tak nebolo). Ked ideme von, strasne sa boji vsetkych psov. Ludia a auta jej nevadia, ale zo psov ma uplnu hrozu. Az kvici od strachu. A pritom jej ti psi nic nerobia. Najprv sa bala stekajucich psov za plotom, casom pochopila, ze jej neublizi a teraz uz sa okolo plotov promenaduje jak modelka. Ale ked sa ku nej nejaky pes priblizi, tak ma uplne hystericke zachvaty... Na domacich psov reaguje v pohode, hraje si s nimi, dokonca aj macku ma rada. Co robim zle? Velmi pekne Vam dakujem za rady. Prajem prijemny den.

Re: strach zo psov...

Eva | 22.05.2017

Dobrý den Petro,
podle všeho vaše fenka má špatnou zkušenost se psy, buďto se tak stalo s vámi na procházce, nebo tuto špatnou zkušenost má od chovatele. Je to otázka času, aby si zvykla, tak jako se stalo s chůzí okolo plotu za nimiž jsou psi, že se nic nestane. První krok je ten, že ji budete pomalu seznamovat s jinými psy. Ne však tak, že k ní necháte přiběhnout jakéhokoli psa, jen aby si zvykla. Chce to systematicky a vždy to musí končit skvělým zážitkem pro fenku. Takže nejdříve najdete stejně velkého pejska (vzrůstem), který je hodný a postup je následovný, pejsek je na vodítku, tak aby nemohl jít k fence. Vy příjdete s fenkou až pokud ona sama půjde a budete ji slovně povzbuzovat, a uklidňovat. V žádném případě ji k psovi netáhnete na vodítku v momentě, kdy se zastaví popojdete vy dopředu, pokud možno aby jste na psa došáhla a mohla ho pohladit a ukázat tak, že se nemá čeho bát, přitom vodítko zústane prověšené a budete čekat až si sama postupně dojde psa očuchat, může to trvat. Pokud se odváží až k němu stále musí být pes držen tak aby po ní nemohl začít skákat, ale aby ona mohla ho obcházet a postupně se seznamovat. Až zvládnete jednoho, tak půjdete za dalším a tak postupně, až to bude v pohodě. Chce to klid a najít hodné pejsky :). Když tak pište, nebo zavolejte je to jednodušší řešit konkrétní věci hned, než se domnívat a něco psát. Konsultace je důležitá a rychlejší, můžete rovnou reagovat a postup bude rychlejší. Jinak můžete přijet na výcvik k nám do Přerova (na FB - skupina Přerovské setkání), tam tyto věci řešíme, ale jinak napište , nebo zavolejte, budu se snažit vám co nejvíce pomoci. Nebojte vyroste z toho :), jen to chce trpělivost a dát fence jen příjemné zážitky, jako s malým děckem :)

<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Přidat nový příspěvek